Skip to main content

Az elektromos autók töltésének mintegy 80 százaléka otthon történik, ami azt jelenti, hogy meglehetősen lényeges kérdéskör annak tisztázása, hogy lakóterünk rendelkezik-e a megfelelő technológiával az e-kocsi gyors és költséghatékony plug-in csatlakoztatásához. És míg maga a töltés nem túl nagy ördöngősség, az optimális rendszer telepítése azért jár némi hajcihővel. Meg kell érteni az otthoni elektromos rendszer és az aljzatok energiakorlátját, majd el kell dönteni, hogy milyen típusú töltőt vásároljunk, hol installáljuk, milyen extra funkciókkal szeretnénk megspékelni a rendszert, és mennyit szeretnénk minderre költeni.

Milyen lehetőségeim vannak?

Alapból négyféle technológia áll a rendelkezésünkre, amiből otthoni körülmények között általánosságban kettő alternatíva megvalósítható – használhatod az elektromos járgányodhoz alapfelszerelésként mellékelt szükségtöltőt, vagy váltakozó áramú működésen alapuló faliszekrényt telepíthetsz. Az előbbi egy szabványos dugót használ, hogy energiát vételezzen a háztartási ellátásból, egyszerűen használható és nyilvánvalóan könnyen hordozható. Az akkumulátor méretének folyamatos növekedésével azonban ezek az egységek több mint 24 órát is igénybe vehetnek a teljes töltés biztosítására, és ennek eredményeként a gyártók többé-kevésbé azt javasolják, hogy ha lehet, csak vészhelyzeti üzemmódban vegyük igénybe a szolgálatukat.

További fontos szempont, hogy figyelmesen kell kezelni, mert használatukkal bizony gyulladásveszély is kialakulhat. Kedvezőbb opció, különösen, ha elkötelezett rajongója vagy a mindennapi használatnak, egy wallbox töltő. A garázsban vagy a ház oldalában felszerelve gyorsabb töltési időt biztosít, könnyebb használatot garantál, biztonságosan és megbízhatóan működik, nem beszélve arról, hogy nem igényel számos toldozott-foltozott kábelcsatlakoztatást. A fali töltők hivatalos elnevezése amúgy a Mode 3 kaliber, ami az elektromos hálózatra csatlakozik, és ahogy már említettük, a 220 voltos váltóáramot használja az autó töltésére. A közterületeken széles körben elhelyezett töltőállomások ennek a típusnak a nagyobb teljesítményű változatai.

Beszéljünk még a wallboxról!

Lényegében ez egy önálló töltő, amely közvetlenül az otthoni villamosenergia-ellátásba van bekötve. Ahogy a neve is sugallja, többnyire az ingatlan külső falára vagy a garázsba installálható, és lehetővé teszi, hogy gyorsan és egyszerűen csatlakoztasd a járgányt a töltési procedúrához. A telepítésükhöz minden esetben villamossági szakember szükséges, akinek górcső alá kell venni az ingatlan elektromos rendszerét és annak felépítését is. Az e-autók ugyanis nagyfogyasztónak minősülnek, így amennyiben a töltésük alatt további nagyobb fogyasztású berendezések is működésbe lépnek, például szárítógép, tűzhely, elektromos sütő, akkor fontos, hogy a megfelelő hálózati teljesítmény ettől még rendelkezésre álljon, esetenként akár az otthoni áramhálózat bővítésére is szükség lehet. Extraként vásárolhatunk további gyorstöltőket, amelyek csökkentik az akkumulátor feltöltéséhez szükséges időt, illetve bevetésre várnak olyan intelligens modulok is, amelyek távolról programozhatók, hogy csak bizonyos időpontokban töltsön, igazodva mondjuk az olcsóbb villamosenergia-tarifák periódusához, vagy akár olyanok is, amelyek kondicionálják az akkumulátor élettartamát.

Apropó, használt elektromos jármű vásárlásán gondolkozol? Csúcs, hogy tenni akarsz a bolygónk fennmaradásáért, gratulálunk, cserébe adunk egy hasznos tippet: feltétlenül használj VIN-dekódert, mert ezzel a rövid csekkinggel megkaphatod a jármű teljes történetét a tulajdonjogi adatoktól kezdve a baleseteken át a karbantartási nyilvántartásokig. Szeretnél egy ingyenes autótörténeti jelentést most rögtön? Tessék: https://www.checkcardna.com. Ne hagyd, hogy bármit eltitkoljanak előled, és ezzel később pórul járj!

elektromos-autozas.hu

elektromos-autozas.hu

További elektromos autós hírekért, információkért kövess minket a FACEBOOK és INSTAGRAM oldalon.